A ty jaką dostałeś naklejkę?

Wczorajszy dzień był piękny. Słoneczko, dodatnie temperatury, aż chciało się zapytać czy to już wiosna, czy jeszcze zima? Ale nie o tym chciałam… nie o pogodzie, a nawet nie o modzie. Wpis inspirowany życiem, a jego główny temat to stereotypy. 
Zacznijmy zatem od definicji, nie tej książkowej, a mojej – do słownika możecie sobie sięgnąć sami. Słysząc stereotyp od razu czuję, że to coś złego, z negatywnym wydźwiękiem. Nabywanie uprzedzeń wynikających z ogólnie przyjętego myślenia. Wiemy, że tak nie powinno się robić, a mimo wszystko zdarza się każdemu (nie zaprzeczaj – Tobie, też się zdarza!). Patrzymy, oceniamy i pyk naklejka na czoło i delikwent trafia do odpowiedniej szufladki. 
Polityk – szufladka kłamca
Dredy – szufladka ćpun
Informatyk – szufladka nudziarz
Włoch – szufladka ognisty temperament
Blogerka prezentująca swoje ubrania – szufladka próżność
i mogłabym tak w nieskończoność. 
 
Dlaczego tak łatwo oceniamy ludzi po pozorach? Wręcz podświadomie? Czy da się w ogóle nie szufladkować? 
 
Pomału zbliżając się do meritum postaram się wytłumaczyć pochodzenie tematu dzisiejszej notatki. Dnia pewnego usłyszałam rozmowę dwóch osób z mojego najbliższego otoczenia, wypowiadających się niezbyt pozytywnie o „blogerkach modowych”. Osoby nie są świadome, że ja również zaliczam się do tego grona, więc rozmawiały bardzo swobodnie wymieniając swoje poglądy. Tym oto sposobem namacalnie poczułam naklejkę na czole, okropnie palącą swoją niesprawiedliwością i wpadłam do szufladki „pusta lala”. Nie wtrąciłam się do dyskusji przyznając się do swojego wirtualnego miejsca, poczułam się urażona. 
Chwilę później zdałam sobie sprawę, że sama okleiłam dyskutujących paroma niezbyt pochlebnymi naklejkami, zamykając jednocześnie w odpowiedniej szufladzie. 
 
Z całej tej paplaniny wyciągam jeden wniosek – szufladkowania nie unikniemy, ale sprawdźmy dokładniej czy zamykając kogoś w szufladce przypadkiem nie wystaje mu noga bo zwyczajnie do niej nie pasuje. 

 

 

foto. M. Wełniak
Koszula – ONLY| sweter – CUBUS| spodnie – HOUSE| torebka – ZARA
Brak tagów 12komentarzy
12 Responses
 • Krzysztof
  Luty 26, 2015

  No wreszcie to co lubię. Nie dość, że jesteś piękną dziewczynę to jeszcze do tego wszystkiego potrafisz się świetnie ubrać. Naprawdę w tym ubiorze wyglądasz tak, jakby był skrojony prosto pod ciebie. Słowem wyglądasz w tym tak fajnie młodzieżowo, ale przecież ty jesteś jeszcze bardzo młoda. Lubię jak dziewczyny tak się ubierają.

 • Mateusz Biskup
  Luty 24, 2015

  Ciekawa stylizacja :):)

  Zapraszam do mnie 😉

 • khat style
  Luty 24, 2015

  fajny look , świetny sweterek !
  http://www.khatstyle.blogspot.com/

 • Diane
  Luty 19, 2015

  Bardzo ładnie wyglądasz! 🙂 Torebka jest super. A ten długi sweterek prezentuje się genialnie!

 • Karolina Tyburska
  Luty 19, 2015

  Torebka cudna 🙂 dodaję do obserwowanych!
  Zapraszam do mnie,
  http://www.cinnamontherapy.blogspot.com

 • Kamil
  Luty 18, 2015

  Ciężko jest nie szufladkować. Nie ma też co kryć, że takie stereotypowe myślenie i szyfladkowanie skądś się bierze. Gdzieś tam to ma pokrycie. Jest wiele blogerek, które robią to z próżności. Wiele dredziarzy, który palą. Wiadomo, ze nie wszyscy. I Ci niektórzy obrywają niestety na tych, od których stereotypy się biorą.

 • Paulina Pp
  Luty 16, 2015

  Sweter super i elegancka torebka! Nic nie poradzimy na "szufladkowanie", ludzie maja to już chyba w genach, że muszą kogoś zamknąć jakimś stereotypie, żeby móc normalnie funkcjonować!

  Zapraszam na nowy post:
  http://alanja.blogspot.com/2015/02/pare-sow-o-piecdziesieciu-twarzach.html

 • Daria Stręk
  Luty 15, 2015

  Świetny sweter 🙂
  PorcelainDesire

 • Alicja Sosnowska
  Luty 15, 2015

  Wszyscy teraz chcą pisać blogi, ale dobry blog ma czytelników, a nie komentarze czy lajki :/
  Nie przejmuj się, ja jestem początkująca a już to przechodzę, tylko z hejtami w postaci komentarzy.
  Pamiętaj, wierz w siebie a na pewno Ci się uda !

  Pozdrawiam i zapraszam 🙂
  Trzymaj się 🙂
  http://alamakotaaa.blogspot.be/

 • Say me Justine
  Luty 15, 2015

  Uwielbiam takie dlugie swetry, fajnie go zestawilas:)
  Pozdrawiam!

 • agne
  Luty 15, 2015

  cudny sweter 🙂

 • Gosia i Mariusz
  Luty 15, 2015

  Bo tak jest prościej i łatwiej. Dlatego ludzie tak robią.Po co myśleć,zastanawiać się nad czymś?Lepiej "chlastnąć" językiem i po sprawie.A jak tym sobie można podbudować swoje własne "ego"….
  Jednakże..zawsze jest małe ziarenko prawdy w tym co mówią inni.Ty poczułaś się oburzona za opinię o blogerkach modowych. Ok;ale..zauważ,że jest sporo w sieci-nie mówię o Tobie-takich pustych-słit-blogów. Są-aczkolwiek żyjące w cieniu tych "wielkich" blogerek normalni ludzie z pasją-i tym obrywa się za te naście osób.Zresztą.w blogosferze ile jest blogów? W polskiej-myślę,że ok 10 000 tys, a ile jest takich "pustych lal"-bo nie ukrywajmy-są i takie osoby-może 50? Może 100? Toż to zaledwie JEDEN procent; ale pozostałe 99% to ludzie normalni…
  Nie wiem czy to Ciebie pocieszy, ale ja wolę nie przyznawać sie do bycia (kiedyś) taksówkarzem..Nawet nie masz pojęcia ile "nalepek" za to dostałem; i co najlepsze-od ludzi którzy nie zadali sobie trudu myślenia i odpowiedzi na podstawowe pytanie-DLACZEGO? ten ktoś coś robi i czy czasem nie jest to czymś podyktowane….

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *